לשון הרע בפייסבוק/שיימינג – אם אפשר לתבוע על לשון הרע ברשתות חברתיות

לשון הרע בפייסבוק

העולם של רשתות חברתיות יצר אתגר למחוקק ולמשפטנים, לא רק בישראל אלא בכל העולם. על פניו, רשתות חברתיות אמורות להיות זירה של הבעת דעות, עמדות, באופן חופשי, זירה דמוקרטית לחלוטין, מה שפעם היה נהוג לכנות כיכר העם.

העניין הוא, שכמו בכל מקום בו אפשר לפרסם דעות, עמדות, ביקורות ודברים אחרים, עולה שאלה מתי זה נמצא בגבולות הסביר, בגבולות הלגיטימיים ומתי זה נמצא תחת הגדרה של לשון הרע. בעידן של היום, ברור לכל שאנשים ישתמשו בפייסבוק לא רק בשביל להביע עמדות בצורה לגיטימית, אלא גם יבטאו הרבה פעמים ביטויים נגד אנשים מסוימים, אשר באופן רגיל נחשבים ללשון הרע, מה שזכה גם לכינוי שיימינג, כלומר כתיבה שמטרתה לבייש אדם מסוים.

לפני שנסביר מה החוק אומר בהקשר זה, צריך להדגיש, יש כאן מתח בין חופש הביטוי והזכות לומר את מה שרוצים בצורה חופשית לבין העובדה שכתיבה כנגד אדם מסוים בזירה כמו פייסבוק או רשתות חברתיות אחרות, עלולה לגרום נזק משמעותי, במיוחד לאור העובדה שהדברים נשארים ברשת ותמיד אפשר למצוא אותם.

מה החוק אומר במקרה זה

בעיקרון, אפשר לתבוע אנשים על לשון הרע בפייסבוק ושיימינג וברשתות חברתיות באופן כללי. יתרה מזו, במידה ושיתפם פוסט כזה, אזי שאפשר להגיש נגדכם תביעה שכן אתם הכפלתם את הפרסום שלו וגרמתם נזק משמעותי לאדם שנגדו נכתב הפוסט.

כלומר, לא רק כותב הפוסט עלול למצוא את עצמו מתמודד עם תביעה בבית משפט, אלא גם מי שעשה לייק ושיתף את הפוסט. צריך לזכור, הפוסט לא נעלם מהוואל שלכם אחרי שאתם כותבים או משתפים אותו ומכאן האחריות שלכם לכך לשיימינג.

לעוד מידע, בקרו באתר https://www.felaw.co.il/

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
הנוחות של קניות מקוונות של ציוד ספורט: תובנות מפתח
בעידן הדיגיטלי של היום, רכישת ציוד ספורט באינטרנט הפכה לבחירה פופולרית יותר ויותר עבור ספורטאים...
קרא עוד »
פבר 05, 2024
כך תדאגו שתמיד יהיו לכם מים חמים ללא הפסקה
אנחנו חיים במדינה שהשמש בה יוקדת כמעט בכל ימות השנה, שכן אפילו בימי החורף היא מבצבצת לה. לכן זה יהיה...
קרא עוד »
פבר 28, 2023
היתרונות של פילאטיס
שמעתם על אימוני פילאטיס? מתעניינים לגבי התחום הזה? רוצים להבין למה אנשים כל כך אוהבים את אימוני...
קרא עוד »
מרץ 01, 2022