מה חשוב לדעת על שבץ מוחי

שבץ מוחי

שבץ מוחי הוא מצב שבו המוח לא מקבל מספיק חמצן – מה שמוביל לקרישי דם במוח, להתמוטטות של איברים שונים בגוף שמופעלים על ידי המוח, כמו גם ששבץ מוחי יכול להוביל לאיבוד שיווי משקל, כאבי שרירים וכאבי ראש חמורים, לנפילה ועיוות של הפנים.

מתקפה של שבץ כזה על הגוף קורית עקב גורמים שונים שחלקם גורמי תורשה וחלקם קשורים לאורח החיים. אנשים בגיל השלישי שלא ישמרו על אורח חיים בריא, ומי שסובל מעודף שומנים בדף, מכולסטרול גבוה, לחץ דם לא סדיר, מפרצת או אירועי לב שונים – עלול לסבול מאירוע מוחי, שקורה ברגע אחד. האירוע יכול להמשך עשר דקות בלבד, או כמה שעות – אך הוא מספיק מסוכן כדי לשבש לתקופה ארוכה את איכות החיים. יש מקרים בהם שבץ מוחי יכול להוביל גם לנכות או מוות – זאת במקרים של שבץ קשה או במידה והאדם שלקה בשבץ לא טופל בזמן. לכן חשוב להיות ערניים לגבי אירועים כאלה או מה שנראה כמו סימפטומים של שבץ מוחי. 

מה קורה לנו באירוע מוחי?

רבים מנסים להבין מה בדיוק קורה לגוף בזמן אירוע, זאת משום שהסימפטומים שמאפיינים שבץ מוחי הם: אה סימטריה של הפנים, אבדן יכולת לשלוט בשרירי הגפיים, אבדן שיווי משקל וכדומה. חשוב לדעת כי בזמן של אפיזודה כזאת (שידועה בשפה המקצועית כ stroke) ישנה עצירה של מעבר דם מעורקי הלב את המוח בעוד שעצירה של הדם אינה מספקת את החמצן הדרוש לתפקוד של המוח. לכן חלקים בו שאחראיים על הדיבור, ההליכה, היציבה וכולי- נפגעים. 

במקרים כאלה ולאחר התאוששות משבץ מוחי, יופנו מרבית המטופלים לתהליך שיקום על ידי פיזיותרפיה (ראו באתר stroke guideשמטרתו להחזיר את החיים לשגרה. בכך אפשר להתאושש מהשבץ ולחזור לאיכות חיים טובה יותר. 

 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
גילוי האמיתות הנסתרות של קניות מקוונות של בגדי נשים
ברוכים הבאים לעולם האופנה המקוונת, שבו האפשרויות אינסופיות כמו שאיפות האופנה שלך. כמומחה מוכר בתחום...
קרא עוד »
דצמ 24, 2023
אימון בבית, אילו מכשירי כושר מומלצים לבית?
אנשים רבים מחפשים דרכים להתאמן בבית. עם זאת, יש חוסר מקום בבית. יש אנשים שבוחרים לקנות ציוד כושר...
קרא עוד »
ספט 13, 2022
קורונה ופוריות הגבר – מה אנחנו יודעים?
ההתרחשות בכלל האוכלוסייה של אי פוריות גוברת באופן דרמטי. זה הוביל לעלייה במספר מרפאות הפוריות...
קרא עוד »
אוק 15, 2022