שבץ מוחי

מה חשוב לדעת על שבץ מוחי

שבץ מוחי הוא מצב שבו המוח לא מקבל מספיק חמצן – מה שמוביל לקרישי דם במוח, להתמוטטות של איברים שונים בגוף שמופעלים על ידי המוח, כמו גם ששבץ מוחי יכול להוביל לאיבוד שיווי משקל, כאבי שרירים וכאבי ראש חמורים, לנפילה ועיוות של הפנים.

מתקפה של שבץ כזה על הגוף קורית עקב גורמים שונים שחלקם גורמי תורשה וחלקם קשורים לאורח החיים. אנשים בגיל השלישי שלא ישמרו על אורח חיים בריא, ומי שסובל מעודף שומנים בדף, מכולסטרול גבוה, לחץ דם לא סדיר, מפרצת או אירועי לב שונים – עלול לסבול מאירוע מוחי, שקורה ברגע אחד. האירוע יכול להמשך עשר דקות בלבד, או כמה שעות – אך הוא מספיק מסוכן כדי לשבש לתקופה ארוכה את איכות החיים. יש מקרים בהם שבץ מוחי יכול להוביל גם לנכות או מוות – זאת במקרים של שבץ קשה או במידה והאדם שלקה בשבץ לא טופל בזמן. לכן חשוב להיות ערניים לגבי אירועים כאלה או מה שנראה כמו סימפטומים של שבץ מוחי. 

מה קורה לנו באירוע מוחי?

רבים מנסים להבין מה בדיוק קורה לגוף בזמן אירוע, זאת משום שהסימפטומים שמאפיינים שבץ מוחי הם: אה סימטריה של הפנים, אבדן יכולת לשלוט בשרירי הגפיים, אבדן שיווי משקל וכדומה. חשוב לדעת כי בזמן של אפיזודה כזאת (שידועה בשפה המקצועית כ stroke) ישנה עצירה של מעבר דם מעורקי הלב את המוח בעוד שעצירה של הדם אינה מספקת את החמצן הדרוש לתפקוד של המוח. לכן חלקים בו שאחראיים על הדיבור, ההליכה, היציבה וכולי- נפגעים. 

במקרים כאלה ולאחר התאוששות משבץ מוחי, יופנו מרבית המטופלים לתהליך שיקום על ידי פיזיותרפיה (ראו באתר stroke guideשמטרתו להחזיר את החיים לשגרה. בכך אפשר להתאושש מהשבץ ולחזור לאיכות חיים טובה יותר. 

 

אהבתם את המאמר? שתפו אותו ברשתות החברתיות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

השתלות שיער בטורקיה

השתלות שיער בטורקיה

השתלות שיער מיועדות למי שחש אובדן בשיער שלו, נשירה או חווה קרחות במפרצים ובפריזורות. החדשות הטובות פחות הן שלא כל אחד מתאים להשתלה ועל כן

קרא עוד »